Nowości:

adidas Adizero Tempo 4 (V23326) test

adidas Adizero Tempo 4 (V23326) test

adidas Adizero Tempo 4 (V23326) test

W życiu większości biegaczy nadchodzi taki czas gdy szukając możliwości poprawy wyników sięgamy po buty przeznaczone na starty. Dzięki firmie adidas miałem okazję przetestować buty adidas Adizero Tempo 4.

adidas_adizero_tempo_4-023

Model Adizero Tempo 4 jest obecny na rynku od 2009 r. i z każdym sezonem zmienia swoją szatę kolorystyczną.

Jeśli nie chcesz czytać specyfikacji przejdź do właściwego testu lub podsumowania.
Specyfikacja
Rodzaj buta

But adidas Adizero Tempo 4 to but treningowo – startowy przeznaczony dla biegaczy neutralnych jak i nadpronatorów.
Amortyzacja

Za amortyzację – podobnie jak w treningowych modelach adidasa odpowiada para systemów Adiprene oraz Adiprene+. Są to dwa rodzaje pianki EVA o odmiennych właściwościach.

Adiprene ma właściwości tłumienia uderzeń i jest umieszczona głównie w tylnej części buta i na pięcie.

adidas_adizero_tempo_4-013

System Adiprene+ ma inną charakterystykę. Zawiera domieszkę gumy i jest bardzo elastyczny, oddaje włożoną energię. Producent umieścił go w środkowej i przedniej części buta.

adidas_adizero_tempo_4-012

Na filmiku przedstawiona jest różnica pomiędzy tymi dwoma systemami.

Reasumując tylna część buta ma zapewnić amortyzację uderzeń zaś przednia ułatwić dynamiczne odbicie.

Pianka pod śródstopiem ma 19mm a pod piętą 29mm. Daje to spadek 10mm pięta palce i jest mniejszy o 3mm od treningowych butów tego producenta.
Podeszwa

Podeszwa jest gęsto ponacinana w drobne poprzeczne rowki i wykonana z dwóch rodzajów gum Blown Rubber oraz Adi Wear.

adidas_adizero_tempo_4-021

Blown Rubber czyli dobrze amortyzowana, lekka forma gumy. Nazwa „dmuchana” wzięła z ponieważ w procesie produkcji wstrzykiwane jest do niej powietrze. Guma zawiera w sobie pewną ilość pęcherzyków powietrza a dodatkowe ich wtłaczanie czyni gumę bardziej miękką, lżejszą a także mniej trwałą. (3)

adidas_adizero_tempo_4-011

W najbardziej narażonych na zużycie częściach podeszwy zastosowano kolorowe wstawki z gumy Adi Wear. Jest to guma o wysokiej gęstości, bardzo odporna na ścieranie oraz nie pozostawiająca śladów (non marking).
adidas_adizero_tempo_4-009

W środkowej części podeszwy znajduje się plastikowy mostek Torsion System. Ma on za zadanie stabilizację i wsparcie śródstopia podczas ruchów skrętnych podeszwy. Adidas był prekursorem stosowania tego elementu w obuwiu biegowym. (1)

adidas_adizero_tempo_4-018

Podeszwa środkowa po wewnętrznej stronie została usztywniona pianką o większej gęstości nazwaną Pro-moderator. Ma to przeciwdziałać uginaniu się podeszwy do wewnątrz a tym samym zapewnić stabilność przetaczania stopy u osób z nadpronacją.

adidas_adizero_tempo_4-010

Na pięcie zainstalowano system Formotion.

adidas_adizero_tempo_4-015

Z opisu systemu wnioskuję, że został zastosowany wariant Formotion Supernova. system jest lekko „trójwymiarowy” i posiada jeden ogranicznik przesuwu. Płytka odchyla się do tyłu i jest ograniczona przez gumę połączoną z podeszwą.

Zastosowanie systemu ma wpłynąć na:

Redukcję prędkości kątowej podeszwy podczas lądowania
Adaptację do indywidualnego stylu biegacza (np. inaczej działa podczas lądowania na pięcie a inaczej przy lądowaniu na śródstopiu)
Zmniejszenie pronacji stopy
Pozwala na dobrą adaptację do podłoża (2)

Jego działanie w ruchu obrazuje poniższy film

Podeszwa mimo mniejszej grubości niż w butach treningowych jest równie sztywna. Potrzeba dość dużej siły by spowodować jej zgięcie. Ukształtowana jest w formie kołyski jednak o nieco mniejszej krzywiźnie niż buty treningowe.
Cholewka

But zbudowany jest z bardzo cienkiej, wręcz przeźroczystej siateczki AirMesh. Ma ona dość grube oczka i wg producenta zapewnia maksymalną oddychlaność przy minimum wagi.

adidas_adizero_tempo_4-016

W narażonych na przetarcie miejscach cholewka została zabezpieczona poprzez wstawki z syntetycznych materiałów.

adidas_adizero_tempo_4-005

Zapiętek jest bardzo twardy, usztywniony od wewnątrz.

Wewnątrz dookoła cholewki znajduje się niewielki pasek piankowej wyściółki mający zapewnić lepsze dopasowanie oraz przeciwdziałać ślizganiu się stopy w bucie.

adidas_adizero_tempo_4-017

Podeszwa jest łączona z cholewką za pomocą płaskich szwów.

Język jest miękki, lecz nie tak gruby jak w treningowych modelach adidasa. W połowie jego długości znajduje się szlufka, przez którą przewleczone są sznurówki

W butach zastosowano miękką profilowaną wkładkę.

adidas_adizero_tempo_4-019

Wygląd

Białe buty biegowe są tyleż ładne, co niepraktyczne. Mi bardzo podobały się kolorowe zielono – czerwone elementy dodające mu bardziej dynamicznego charakteru.

adidas_adizero_tempo_4-006

Waga

But w rozmiarze 42(US 9) waży 300 gramów co nie odbiega od średniej dla butów startowo-treningowych ze wsparciem.
Cena

Buty kosztują 469zł co jest porównywalne z cenami innych producentów. (w wyprzedaży można je dostać nawet za 299zł)
Test

adidas_adizero_tempo_4-031

Autorem zdjęć plenerowych jest Paweł Małaczek – pasjonat fotografii. Prace Pawła możecie podziwiać na http://psmstudio.pl
Dystans

Buty testowałem na dystansie 54km pokonywane wiosną od 16 kwietnia do 26 maja 2012r. W tym czasie nie startowałem w zawodach – realizowałem program przygotowań do startu na dystansie 10km. Zakres temperatur od 7do +25 stopni Celsjusza.
Nawierzchnia

100% nawierzchnia utwardzona (asfalt, kostka brukowa, chodnik)

Badacz

Jestem biegaczem o umiarkowanym stażu biegowym. Trenuję w regularnie od ponad 3 lat. W badaniach biomechaniki wykazuję lekką nadpronację. Staram się pracować nad techniką biegu – mocniej odbijać się z nogi zakrocznej. Ląduję na pięcie.

Moja waga w zależności od intensywności treningów waha się w przedziale 82-85kg.
Doświadczenie

Wcześniej biegałem w butach takich jak: Nike Zoom Vomero 3+, Nike Pegasus 26+ Trail WR, Brooks Glycerin 8, Nike Zoom Structure Triax 13+, adidas Superova Glide 4M, Columbia Ravenous Trail Omni-Tech, adidas Supernova Sequence 4M
Przeznaczenie

Buty testowałem jako przeznaczone do szybkich treningów..
Badanie na bieżni mechanicznej

Dzięki Centrum Biegowemu Ergo miałem możliwość wykonania testu na bieżni mechanicznej.

Tym razem wykonywałem ją z większą niż do tej pory prędkością (w końcu to but startowy). Korekta nadpronacji występuje, jednak jest nieco za mała jak na moje potrzeby.
Wrażenia z testu

adidas_adizero_tempo_4-043

Pierwsze odczucia

Tuż po wyjęciu buta z opakowania sprawiał wrażenie dość lekkiego i bardzo przewiewnego. Miałem wrażeniem, że intencją twórcy było tuning rajdowy buta. Zostało wyrzucone prawie wszystko bez czego można się obyć.
Cholewka

adidas_adizero_tempo_4-028

Mimo niewielkiejj ilości pianki okalającej cholewkę but pozostaje wygodny i dość pewnie trzyma stopę.

Z moich obserwacji but jest nieco węższy od treningowych modeli. Przy średniej szerokości stopy (C i D) nie musiałem korygować dopasowania mocniejszym sznurowaniem.

W trakcie testu nie miałem problemów z obtarciami buta – mimo tego, że nie próbowałem ich rozchodzić przed pierwszym treningiem.

Wentylacja to jedna z mocniejszych stron buta. Przy mocniejszych podmuchach powietrza czuć wiatr na stopie. w przedniej części jest dobra. Nie było mi gorąco w nawet przy +25 stopniach.
Amortyzacja

adidas_adizero_tempo_4-036

W bucie startowo-treningowym schodzi ona jako kryterium oceny na dalszy plan.

Nie spodziewałem się dużego komfortu, ale ten but jest wyjątkowo sprężysty. Mimo dwóch rodzajów pianek – czuć prawie wyłącznie tą oddającą energię. Biegając w nich miałem wrażenie jakbym założył na nogi kauczukowe piłeczki.

Dla osoby ważącej 85kg brakowało amortyzacji do wykorzystywania ich na co dzień, za to świetnie sprawdzał się w trakcie krótkich i szybkich treningów. Próba biegania w nich dwa razy w tygodniu dała się odczuć w napięciu łydek oraz pobolewaniu Achillesów. Przy bieganiu jedynie raz na tydzień dolegliwości nie występowały.

Dość sztywna, stabilna podeszwa ułatwia branie szybkich wiraży. Sprężystość buta umożliwia mocne odbicie i pozwala łatwo rozpędzić się do dużych prędkości.
Wsparcie przetaczania

W testowanym modelu podparcie stopy jest wykonane z pianki o większej gęstości. Muszę przyznać, że jest bardzo wygodne. Moim zdaniem biegacze neutralni mogą z powodzeniem biegać w tym modelu.

Niestety podparcie nie jest zbyt silne – więc odpowiednie jedynie dla lekkich nadpronatorów. W terenie nie czuć korekty prowadzenia stopy co jest zbieżne z badaniem na bieżni mechanicznej.
Bieżnik

adidas_adizero_tempo_4-034

Zastosowany bieżnik trzyma stopę bardzo pewnie na wszystkich rodzajach twardej nawierzchni. Biegałem w nich kilka razy po dość intensywnych opadach deszczu nie zanotowałem problemów z ich przyczepnością.
Trwałość

But po przebiegnięciu 54km nie wykazuje żadnych oznak zużycia poza przybrudzeniem śnieżnobiałej cholewki.
Podsumowanie

adidas_adizero_tempo_4-041

Adidas Adizero Tempo 4 to dość twardy but startowo – treningowy przeznaczony dla umiarkowanych nadpronatorów oraz biegaczy neutralnych. Posiada elementy stosowane do wsparcia stopy (usztywnienie śródstopia oraz system Formotion). Poza tym to bezkompromisowy but stworzony do szybkiego biegania. Nie oczekujcie od niego, podobnie jak od samochodu rajdowego miękkości, komfortu, elastyczności. To twardy, stabillny i sprężysty niczym piłeczka kauczukowa but.

Dla biegaczy tak ciężkich jak ja (85kg) moźe być stosowany jedynie do krótkich, szybkich treningów oraz do startów w zawodach maksymalnie 10km. Lżejsi biegacze mogą stosować go w szerszym zakresie treningów choć na długie wybiegania raczej bym ich nie zabierał.

Poziom oferowanego wsparcia jest niezbyt duży, adekwatny jedynie dla umiarkowanych nadpronatorów.

Jakie są ich słabe strony to będzie moim zdaniem amortyzacja. Biegałem w konkurencyjnych startówkach i ich amortyzacja nie była tak twardai bezkompromisowa. Można też nieco ponarzekać na niezbyt duży poziom wsparcia.
Zalety:

niewielka waga
bardzo dobre oddawanie energii przez podeszwę
stabilna podeszwa ułatwiająca wybicie
dobrze trzymający bieżnik
bardzo dobrze wentylowana podeszwa

Wady:

twarda i bezkompromisowa amortyzacja
niezbyt duży poziom wsparcia

Ocena:

4/5

Buty startowe dla amatorów?

Czy amator powinien sięgać po buty startowe? To trudne pytanie. Z jednej strony mamy świadomość, że nasze rezerwy leżą w mądrym treningu i ćwiczeniach wzmacniających. Dodatkowo przy dużej wadze ryzyko kontuzji w butach startowych znacznie rośnie. Z drugiej strony takie lżejsze, oddające energię buty mogą pozwolić przełamać barierę prędkości, która wcześniej nie była osiągalna. Mogą stanowić dodatkowy mobilizator, zakładane przed zawodami wprowadzać w tryb walki.

Ja mam zamiar biegać zawody w takim obuwiu.