Nowości:

Adidas Supernova Sequence 4M test – V21521

Adidas Supernova Sequence 4M test – V21521

adidas Supernova Sequence 4M test – V21521

Dzięki uprzejmości firmy adidas otrzymałem do testów kolejny model buta. Tym razem nie będzie to przedpremierowy, nieznany wcześniej model, ale znane od jesieni ubiegłego roku obuwie dla nadpronatorów Supernova Sequence 4M. Model na wiosnę 2012 otrzymał nową szatę kolorystyczną.

adidas_supernova_sequence_4m-008

Jeśli nie chcesz czytać specyfikacji przejdź do właściwego testu lub podsumowania.
Specyfikacja
Rodzaj buta

To klasyczny but treningowy na twarde nawierzchnie. Przeznaczony jest dla nadpronatorów.
Amortyzacja

Za amotyzację odpowiada para systemów Adiprene oraz Adiprene+. Są to dwa rodzaje pianki EVA o odmiennych właściwościach.

Adiprene ma właściwości tłumienia uderzeń i jest umieszczona głównie w tylnej części buta i na pięcie.

adidas_supernova_sequence_4m-009

System Adiprene+ ma inną charakterystykę. Zawiera domieszkę gumy i jest bardzo elastyczny, oddaje włożoną energię. Producent umieścił go w środkowej i przedniej części buta.

adidas_supernova_sequence_4m-012

Na filmiku przedstawiona jest różnica pomiędzy tymi dwoma systemami.

Reasumując tylna część buta ma zapewnić dobrą amortyzację uderzeń zaś przednia bardziej elastyczna ułatwić dynamiczne odbicie.

Pod śródstopiem pianka ma grubość 17mm a pod piętą aż 30mm to daje dość duży spadek pięta – palce. Adidas Supernova Sequence 4M jest więc butem klasycznym, dalekim od mody na bieganie naturalne i minimalistyczne.
Podeszwa

Podeszwa w przedniej części jest płaska – jedynie wyklejona dwoma rodzajami gumy. odpornej na ścieranie. Przypominającą drobne korki AdiWear oraz Sticky Ruber o kształcie macek ośmiornicy. Znalazłem informację, że drugi rodzaj gumy wykorzystywany w butach do wspinaczki i charakteryzuje się świetną trwałością oraz przyczepnością.

adidas_supernova_sequence_4m-015

W środkowej części podeszwy znajduje się plastikowy mostek Torsion System. Ma on za zadanie stabilizację i wsparcie śródstopia podczas ruchów skrętnych podeszwy. Adidas był prekursorem stosowania tego elementu w obuwiu biegowym. (1)

adidas_supernova_sequence_4m-014

Podeszwa środkowa po wewnętrznej stronie została usztywniona elementem nazywanym Pro-moderator+. Ma on zapewnić stabilność przetaczania stopy u osób z nadpronacją.

adidas_supernova_sequence_4m-018

Tył buta jest podwyższony i wykończony tą samą kombinacją gumy co jego przód. Na pięcie zainstalowano system Formotion.

adidas_supernova_sequence_4m-013

W zastosowanym w tym bucie wariancie Formotion Supernova system jest lekko „trójwymiarowy” i posiada jeden ogranicznik przesuwu. Płytka odchyla się do tyłu i jest ograniczona przez gumę połączoną z podeszwą.

Zastosowanie systemu ma wpłynąć na:

Redukcję prędkości kątowej podeszwy podczas lądowania
Adaptację do indywidualnego stylu biegacza (np. inaczej działa podczas lądowania na pięcie a inaczej przy lądowaniu na śródstopiu)
Zmniejszenie pronacji stopy
Pozwala na dobrą adaptację do podłoża (2)

Jego działanie w ruchu obrazuje poniższy film

Podeszwa jest dość sztywna. Ciężko ją zgiąć w obrębie palców zaś na wysokości śródstopia i pięty jest to wręcz niemożliwe. Ukształtowana jest w formie kołyski mającej za zadanie ułatwić przetaczanie pięta – palce.
Cholewka

But zbudowany jest z dość cienkiej siateczki umieszczonej w przedniej i środkowej jego części. W narażonych na przetarcie miejscach cholewka została zabezpieczona poprzez wstawki z syntetycznych materiałów.

adidas_supernova_sequence_4m-008

Zapiętek jest sztywny, dodatkowo obudowany na zewnątrz plastikowym elementem Heel stabilizer. Odpowiada za zmniejszenie ruchów stopy w bucie, stabilizację boczną oraz poprawę dopasowania.

adidas_supernova_sequence_4m-035

W środku cholewki znajduje się profilowana piankowa wyściółka nazywana przez adidasa systemem Geofit. Umieszczone została w miejscach najbardziej narażonych na nacisk buta w trakcie biegu. Znajdziemy ją głównie w obrębie pięty oraz zewnętrznej i wewnętrznej części cholewki.

adidas_supernova_sequence_4m-020

Język jest bardzo gruby, miękki. Posiada szlufkę, przez którą przewleczone są sznurówki

W butach zastosowano wkładkę Ortholite.

adidas_supernova_sequence_4m-019

Wg deklaracji producenta ma ona następujące właściwości:

odprowadza pot na zewnątrz
zapewnia długotrwałą amortyzację,
umożliwia cyrkulację powietrza w celu chłodzenia stopy
ogranicza powstawanie

Podeszwa jest łączona z cholewką za pomocą płaskich szwów.

adidas_supernova_sequence_4m-021

Pod wkładką lewego buta znajduje się miejsce na czujnik kroków systemu miCoach.

adidas_supernova_sequence_4m-029

Wygląd

W tym sezonie but otrzymał nową szatę kolorystyczną. Niebiesko – limonkowe barwy ustąpiły miejsca pomarańczowo-czarnej spójnej ze wszystkimi produktami adidasa. Mi nowa kolorystyka przypadła bardzo do gustu, ale przecież o nich się nie dyskutuje 😉
Waga

But w rozmiarze 42(US 9) waży 366 gramów co jest jednym z wyższych wyników w porównaniu do konkurencji.
Cena

Buty kosztują 469zł co jest porównywalne z cenami innych producentów.
Test

adidas_supernova_sequence_4m_test-006

Autorem zdjęć plenerowych jest Paweł Małaczek – pasjonat fotografii. Prace Pawła możecie podziwiać na http://psmstudio.pl
Dystans

Buty testowałem na dystansie 105km pokonywane wiosną od 15 marca do 16 kwietnia 2012r. W tym czasie nie startowałem w zawodach – realizowałem program przygotowań do startu na dystansie 10km. Zakres temperatur od 0 do +13 stopni Celsjusza.
Nawierzchnia

85% nawierzchnia utwardzona (asfalt, kostka brukowa), 15% miękka (alejki parkowe, ścieżki leśne)

Badacz

Jestem biegaczem o umiarkowanym stażu biegowym. Trenuję w regularnie od ponad 3 lat. W badaniach biomechaniki wykazuję lekką nadpronację. Staram się pracować nad techniką biegu – mocniej odbijać się z nogi zakrocznej. Ląduję na pięcie.

Moja waga w zależności od intensywności treningów waha się w przedziale 82-85kg.
Doświadczenie

Wcześniej biegałem w butach takich jak: Nike Zoom Vomero 3+, Nike Pegasus 26+ Trail WR, Brooks Glycerin 8, Nike Zoom Structure Triax 13+, adidas Superova Glide 4M, Columbia Ravenous Trail Omni-Tech
Przeznaczenie

Buty testowałem jako przeznaczone do treningów.
Badanie na bieżni mechanicznej

Dzięki Centrum Biegowemu Ergo miałem możliwość wykonania testu na bieżni mechanicznej. But poprawnie korygował nadpronację. Na nagraniu brak jest charakterystycznego uginania się stopy do wewnątrz.
Wrażenia z testu

adidas_supernova_sequence_4m_test-004

Pierwsze odczucia

Tuż po wyjęciu buta z opakowania sprawiał wrażenie sztywnego, twardego, ciężkiego. Te odczucia jednak dość szybko minęły gdy but znalazł się na nodze.
Cholewka

adidas_supernova_sequence_4m_test-000

But tuż po założeniu zaskakuje miękkością i komfortem. Z tyłu mimo dużej ilości pianki systemu Geofit stopa pozostawała dość swobodna. Przy średniej szerokości stopy wg Foot ID (kopyto C i D) pozostawało nieco miejsca – szczególnie w okolicach pięty. W środkowej części buta nie uciskał, palce również miały dość dużo miejsca. Miękki język umożliwiał mocniejsze niż zwykle w butach biegowych wiązanie nie dając uczucia uciskania.

But od pierwszego założenia pozostawał komfortowy. Nie było potrzeby dodatkowego ich dodatkowego rozchodzenia. W trakcie ponad godzinnych treningów nie nabawiłem się żadnych otarć naskórka.

Większą szerokość buta można śmiało korygować ciaśniejszym wiązaniem butów dzięki bardzo grubemu i miękkiemu językowi. Sznurówki nie są śliskie i w trakcie testów nie spotkałem się z sytuacją rozwiązywania ich w trakcie biegu.

Wentylacja w przedniej części jest dobra. Nie czułem chłodu przy temperaturach bliskich 0 stopni Celsjusza, nie było mi gorąco przy +13 stopniach. Jedyne czego bym się obawiał to przegrzewania w bardziej zabudowanej tylnej części buta.
Amortyzacja

adidas_supernova_sequence_4m_test-005

But jest przeznaczony do treningów na twardej nawierzchni więc amortyzacja uderzeń jest jednym z najważniejszych aspektów oceny. Połączenie dwóch rodzajów pianek o odmiennych własnościach jest zauważalne.

Tylna część buta z zastosowaną pianką amortyzującą AdiPrene oraz z systemem Formotion jest bardzo miękka. Świetnie amortyzuje uderzenia z pięty o twarde podłoże. Przy wadze 85kg amortyzacja była miękka i myślę, że biegacze o wyższej wadze również będą się czuli komfortowo.

Środkowa i przednia część wykorzystująca piankę AdiPrene+ buta jest bardziej twarda i elastyczna. Oddaje włożoną energię ułatwiając dynamiczne odbicie z palców w końcowej fazie przetaczania stopy.

Bieganie na śródstopiu będzie dość trudne ze względu na dość wysoką piętę oraz wyraźnie twardszą amortyzację w środkowej części buta. Jest on przeznaczony raczej dla osób przetaczających się z pięty na palce niż szukających wrażeń biegania naturalnego. Ja odczuwałem, przy lądowaniu na śródstopiu i wadze(85kg), amortyzację jako zbyt twardą.

W terenie but jest jeszcze bardziej komfortowy wręcz zbyt miękki i wykazujący niestabilność przy szybkich skrętach.
Przetaczanie

But mimo swojej sztywności przetacza się bardzo gładko i płynnie. Ukształtowanie podeszwy w formie kołyski wspiera ruch stopy od pięty do palców nie powodując uczucia uciekania stopy do przodu.
Wsparcie przetaczania

Moje stopy charakteryzują się różną nadpronacją. W lewej jest prawie niezauważalna, w prawej większa. W związku z tym w większości butów stabilizujących w lewej stopie czuję zwykle sztywność na wysokości śródstopia, szczególnie mocno na początku biegu.

W adidasach mimo, że usztywnienie biegnie przez całą długość zewnętrznej strony śródstopia nie czułem tego wsparcia jako niewygodne. Zapewne dlatego, że element stabilizujący został zatopiony głęboko w miękkiej piance. Sugeruje to, że buty mogą być z powodzeniem używane przez biegaczy neutralnych.

Badanie na bieżni mechanicznej wskazują, że zastosowane elementy poprawnie korygują moją umiarkowaną nadpronację.
Bieżnik

adidas_supernova_sequence_4m_test-019

Zastosowany bieżnik jest bardzo płaski, z bardzo drobnymi wypustkami. Na twardych nawierzchniach sprawują się bardzo dobrze. Nawet na mokrej nawierzchni wykazują bardzo dobrą przyczepność. Trzymanie w suchym, niezbyt trudnym terenie jest zadowalające. Nie zaryzykowałen biegania w nich po gruntowych zmoczonych nawierzchniach.

Tak gęsty bieżnik ma również minusy – nie sposób go doczyścić tak aby nie przynieść ze sobą dużej ilości ziemi. Szczególnie przy wilgotnej aurze.
Trwałość

But po przebiegnięciu 105km nie wykazuje żadnych oznak zużycia. W takcie ich dalszego użytkowania zamierzam dodać nowe zdjęcia oraz aktualizować opinię.
Podsumowanie

adidas_supernova_sequence_4m_test-011

Adidas Supernova Sequence 4M to udany but treningowy dla nadpronatorów przeznaczony na twarde nawierzchnie. Posiada bardzo miękką amortyzację w obrębie pięty i jest dostosowany do potrzeb ciężkich biegaczy.

Jego dużym atutem jest bardzo płynne przetaczanie pięta – palce. But świetnie sprawuje się w trakcie długich wybiegań oraz biegach ciągłych. W rozwijaniu dużych prędkości nie sprzyja pochłaniająca energię tylna część podeszwy.

Poziom oferowanego wsparcia dla nadpronatorów jest znaczny a zarazem na tyle komfortowy, że mogą korzystać z nich biegacze neutralni. Buty są bardzo wygodne. Od pierwszego założenia idealnie leżą na nogach.

Gdybym miał szukać w nich wad to na siłę znajdę dwie: nieco wyższą niż u konkurencji wagę oraz mniejszą amortyzację w śródstopiu.
Zalety:

miękka amortyzacja na wysokości pięty
bardzo płynne przetaczanie buta pięta – palce
duża wygoda już od pierwszego założenia
bardzo dobra, wygodna stabilizacja stopy

Wady:

nieco wyższa waga buta niż u konkurencji
dość twarda, elastyczna amortyzacja w śródstopiu

Ocena:

5-/5