Nowości:

Buty Reebok ZigNano Fly 2 (J84497) – test

Buty Reebok ZigNano Fly 2 (J84497) – test

Buty Reebok ZigNano Fly 2 (J84497) – test

Na moje nogi dzięki pośrednictwu portalu 4run.pl oraz producentowi firmie Reebok trafił model Zignano Fly2. Nie są to klasyczne w kształcie oraz w zastosowanych technologiach buty. Tym z większą ochotę prezentuję recenzje przeprowadzoną dla 4run.pl

reebok_zignano_fly2-011

Jeśli nie chcesz czytać specyfikacji przejdź do właściwego testu lub podsumowania.
Specyfikacja

reebok_zignano_fly2-002

Rodzaj buta

Producent unika jednoznacznej ich klasyfikacji. Co więcej na polskiej stronie producenta męski model ZigNano Fly2 nie istnieje (!) Po bardzo długim wyszukiwaniu w najmniej spodziewanym momencie odnalazłem informacje, że zastosowany typ podeszwy sugeruje buty startowe. Niemniej będę je testował we wszystkich aspektach treningu biegowego.
Amortyzacja

reebok_zignano_fly2-008

Za amortyzację w bucie odpowiada podeszwa niskoprofilowa podeszwa Zigtech nazwana przez producenta ZigNano.Wykonana jest z jednego kawałka pianki Eva.. Charakterystyczny kształt podeszwy według deklaracji producenta ma wiele zalet. Podeszwa rozprasza i przyjmuje nacisk pięty, po czym przenosi energię wzdłuż spodniej warstwy i popycha ciało naprzód podczas biegu.

Ma się to przyczynić do mniejszego obciążenia mięśni nóg oraz redukcji drgań. Przednia część podeszwy jest bardzo giętka, elastyczna. Jej grubość rośnie wraz ze zbliżaniem się do pięty.

reebok_zignano_fly2-007

Dodatkowo tylna część buta jest usztywniona na łączeniu podeszwy z cholewką.

reebok_zignano_fly2-005

W najbardziej narażonych na ścieranie miejscach podeszwa jest wykończona twardą mieszanką gumy.

Więcej szczegółów na temat podeszwy ZigTech i badań jakie przeprowadzono znajdziecie pod adresem: http://www.mg-sport.hr/slike/reebok/reebok5.pdf. Załączony materiał sugeruje, że buty z podeszwą ZigNano są startówkami.

Pięta znajduje się 22mm nad ziemią zaś palce 11mm. Taki 11mm spadek pięta-palce plasuje go bliżej butów klasycznych niż minimalistycznych.
Cholewka

Cholewka jest wykonana z dość cienkiej i przewiewnej siateczki wzmocnionej poprzez wstawki z syntentycznego materiału.

reebok_zignano_fly2-001

Zapiętek został usztywniony od wewnątrz. Język jest miękki i elastyczny – wykończony cienkim materiałem cholewki.

reebok_zignano_fly2-010

Od wewnątrz umieszczona została pianka temoformowalna mająca zapewnić lepsze trzymanie i stabilizację stopy nazywana przez Reeboka systemem Stable Fit.

Buty posiadają profilowaną, miękką wkładkę.
Wygląd

Nie przywiązuje raczej uwagi do designu butów biegowych. Muszę jednak przyznać, że czarno szara kolorystyka w połączeniu z intensywnie pomarańczową podeszwą o nietypowym kształcie przyciąga wzrok.
Waga

But w rozmiarze 42(US 9) waży 300 gramów co jest jednym z wyższych wyników w porównaniu do konkurencji dla butów startowych zaś bardzo dobrym jak na buty treningowe. Testowany egzemplarz przy rozmiarze 44,5 ważył 342g.
Cena

Buty kosztują 399zł co jest ceną dość atrakcyjną porównywalne z cenami innych producentów. W niektórych sklepach buty są przecenione nawet do 289zł(!)
Test

reebok_zignano_fly2_test-001

Dystans

Buty testowałem na dystansie około 200km pokonywanych wiosną od 19 kwietniar do 15 czerwca 2012r.. W tych butach nie nie startowałem w zawodach – realizowałem program przygotowań do startu na dystansie 10km. Zakres temperatur od 10 do +25 stopni Celsjusza.
Nawierzchnia

Około 90% nawierzchnia utwardzona (asfalt, kostka brukowa), 10% miękka (alejki parkowe, ścieżki leśne)

Badacz

Jestem biegaczem o umiarkowanym stażu biegowym. Trenuję w regularnie od ponad 4 lat. W badaniach biomechaniki wykazuję lekką nadpronację. Staram się pracować nad techniką biegu – mocniej odbijać się z nogi zakrocznej. Ląduję na pięcie.

Moja waga w zależności od intensywności treningów waha się w przedziale 82-85kg.
Doświadczenie

Wcześniej biegałem w butach takich jak: Nike Zoom Vomero 3+, Nike Pegasus 26+ Trail WR, Brooks Glycerin 8, Nike Zoom Structure Triax 13+, adidas Supernova Glide 4M, Columbia Ravenous Trail Omni-Tech, adidas Supernove Sequence 4, adidas Adizero Tempo 4
Przeznaczenie

Buty testowałem jako normalny but treningowy oraz jako but do treningów techniki biegu stosowany raz w tygodniu
Badanie na bieżni mechanicznej

Dzięki Centrum Biegowemu Ergo miałem możliwość wykonania testu na bieżni mechanicznej. Z dużym niedowierzaniem oglądaliśmy nagranie. But dzięki lekkiemu usztywnieniu śródstopia i pięty poprawnie korygował nadpronację. Na nagraniu brak jest charakterystycznego uginania się stopy do wewnątrz.
Wrażenia z testu

reebok_zignano_fly2_test-002

Pierwsze odczucia

Buty po wyjęciu z pudełka sprawiały wrażenie niezwykle lekkiego i elastycznego. Przednia część podeszwy ukształtowana w charakterystyczną harmonijkę łatwo dawała się zgiąć. Cholewka wyglądała na wykonaną z bardzo przewiewnego materiału.
Cholewka

reebok_zignano_fly2_test-007

Buty po pierwszym założeniu zaskoczyły mnie przede wszystkim miękkością cholewki. Nie uciskały, lekko opinały nogę i miało się wrażenie, że nic nie ma na stopach. Może dzięki temu sprawiały wrażenie dużo lżejszych niż są w rzeczywistości. (342g w rozmiarze 44,5)

Przewiewność cholewki jest bardzo dobra. W trakcie treningów realizowanych w temperaturach od 10 do 25 stopni nie odczułem przegrzewania się stóp.

Cholewka nie uciska, nigdzie nie obciera, nawet usztywniony zapiętek sprawia wrażenie miękkiego a but trzyma się pewnie na stopie.

Cholewka mimo swoich wielu zalet ma też nieprzyjemną wadę – farbuje od wewnątrz. Białe skarpetki biegowe bezpowrotnie utraciły swoją białą barwę. Nabrały niepowtarzalnego pomarańczowego odcienia.
Amortyzacja

reebok_zignano_fly2_test-008

Podczas chodu buty dawały uczucie lekkości i sprężystości kroku. Te wrażenie było dużo mniej intensywne w trakcie biegu.

Amortyzacja mimo swojej niskoprofilowej konstrukcji dobrze tłumi uderzenia z pięty 85kg biegacza. Jedyną sytuacją w jakiej doświadczyłem dobicia do końca amortyzacji był zbieg ze stromego wzniesienia.

Podeszwa pracuje niezwykle cicho, praktycznie nie słychać uderzeń o podłoże. But jest elastyczny, łatwo przetacza się z pięty do palców.

W przedniej części podeszwa jest bardzo elastyczna umożliwiając pracę mięśni stopy. Bardzo łatwo zgina się wzdłuż, nieco mniej elastyczna jest na boki. Po pierwszych treningach realizowanych w tych butach miałem nietypowe dolegliwości. Czułem lekki ból w okolicach palucha oraz na wierzchu stopy. Wraz z kolejnymi treningami stawały się one mniejsze. Uważam, że w przypadku tego buta zasadne jest delikatne wprowadzenie ich do treningów podobnie jak dla butów określanych jako naturalne.
Wsparcie przetaczania

Największym pozytywnym zaskoczeniem było wsparcie dla lekkich nadpronatorów. W trakcie wideo analizy okazało się, że buty korygują moje przetaczanie. Plastikowe usztywnienie ciągnące się od śródstopia do pięty oraz mniejsza elastyczność podeszwy na boki zmniejszyły uginanie się buta do wewnątrz.

Badanie na bieżni mechanicznej wskazują, że zastosowane elementy poprawnie korygują moją umiarkowaną nadpronację.
Bieżnik

reebok_zignano_fly2_test-009

Specyficzna zygzakowata podeszwa ma mniejszą powierzchnię kontaktu z ziemią – tym samym czyni ją bardziej śliską. O ile bieganie po mokrych chodnikach i asfalcie jest po prostu mniej przyczepne to mokra kostka brukowa stanowi ogromną przeszkodę. Trzeba naprawdę mocno uważać by się nie pośliznąć. Podobne problemy z trzymaniem występują np. na posypanej piaskiem kostce brukowej. Wbrew pozorom buty dość dobrze radzą sobie na nieutwardzonych nawierzchniach, nawet na błotnistych fragmentach nie czuć uślizgów.

Podeszwa potrafi nanieść sporą ilość błota do jej doczyszczenia niezbędny jest np. patyk. Wycieranie i stukanie nie pomaga. Czasami zdarza się, że w jej zagłębienia wbije się kamień. Dotyczy to jedynie dużych egzemplarzy a mi po raz pierwszy zdarzyło się w trakcie biegania po mocno pokruszonym asfalcie.
Trwałość

Po przebiegnięciu około 200km nie widać śladu nadmiernego ich zużycia. Jedyną widoczną oznaką użytkowania jest starcie podeszwy w miejscach niezabezpieczonych gumą. Największą obawę mam o trwałość podeszwy tuż przed jej usztywnieniem. Wydaje mi się, że najprawdopodobniej tam może popękać.
Podsumowanie

Mam duży problem z oceną tych butów, bo producent unika jednoznacznej ich klasyfikacji.

Mimo wystarczającej amortyzacji bieganie w nich długich wybiegań jest męczące ze względu na jego elastyczność. Po około godzinnym bieganiu moje mięśnie stopy były już zmęczone i nie trzymały stopy tak dobrze jak jego początku.

Elastyczność w moim odczuciu nie sprzyja również osiąganiu dużych prędkości. Podczas szybkiego biegania wolę czuć stabilnie podłoże.

Do czego zatem idealne są Reeboki? Moim zdaniem to buty dla osób tak jak ja (dość ciężkiej jak na biegacza, trenującej głównie w tradycyjnych butach) to ciekawa propozycja jako druga para butów.

Ja bardzo cenię sobie bieganie w nich w trakcie treningów techniki biegowej. Lepiej czuję w nich jak stawiam stopę, jestem w stanie zrobić ćwiczenia wymagające pracy palców, mocniej czuję odbicie.

Dzięki szerokiej kampanii butów naturalnych mam świadomość, że w tradycyjnych butach zaniedbuje pewien fragment mojego biegania – rozwijanie mięśni stopy. Testowany model pozwala na taki trening przy dobrym poziomie amortyzacji oraz wsparcia dla lekkich nadpronatorów.
Lubię również w nich biegać podczas trwających do godziny treningów tzw. drugiego zakresu.

Możliwe, że lżejsi biegacze o mocniej rozwiniętych mięśniach przedniej części stopy będą mogli je zastosować jako but treningowy.
Zalety:

niska waga
elastyczność podeszwy w obszarze palców
miękka, przewiewna cholewka
zaskakujące wsparcie przetaczania
duża wygoda już od pierwszego założenia

Wady:

but trudny do klasyfikacji coś pomiędzy startówką a butem „naturalnym”
słabsza przyczepność niż w innych butach

Ocena:

4/5