sc

Simon Crow

Czyszczenie zanęty.

Obojętnie, czy jesteś doświadczonym karpiarzem, czy dopiero zaczynasz wędkować, są nieraz momenty kiedy ryby robią z tobą co chcą… Wpływają w łowisko, zjadają całą zanętę zostawiając na dnie jedynie przynętę na włosie, bez choćby jednego piśnięcia sygnalizatora. Nie ważne, czy sądzisz, że karpie są cwane, czy przygłupie, musisz pogodzić się z myślą, że to się po prostu ciągle zdarza.

Najczęściej określa się to jako “czyszczenie zanęty” i szczerze powiedziawszy straciłem już rachubę ile razy mnie to spotkało… Nie wliczam w to nawet sytuacji kiedy zwyczajnie nie zdawałem sobie sprawy z tego, że właśnie jestem „czyszczony”! Pierwszy raz zobaczyłem na własne oczy skutki tego zjawiska kiedy łowiłem nad starym zbiornikiem Wergs Hall w latach 80­ tych. Podpłynąłem pontonem do przybrzeżnego drzewa by odplątać zestaw, który nieudolnie zarzuciłem po nocce bez brania. Kiedy napłynąłem na miejsce, w którym łowiłem tej nocy byłem w totalnym szoku! Z kilku kilogramów kulek, którymi zanęciłem niewielki obszar zostało kilka przeżutych w połówki i ćwiartki resztek. Wszystko zniknęło! Zajęło mi kilka chwil zanim zrozumiałem co się stało. Ta chwila naprawdę otworzyła mi oczy na to jak cwane mogą być karpie, w końcu to działo się po ciemku i to na niezbyt trudnej wodzie. To co w takim razie dzieje się za dnia, na trudnych, przejrzystych wodach?


1Nikt nie wie dokładnie co dzieje się pod powierzchnią wody.

Nie bądź naiwny!

Tylko naiwni wędkarze myślą, że czyszczenie zanęty ma miejsce jedynie na najtrudniejszych, komercyjnych wodach. W czasie mojej kariery widziałem dzikie karpie w potężnej rzece St. Lawrence, który czyściły mnie do zera bez choćby drgnięcia sygnalizatora. Widziałem to także wędkując nad prywatnym, pilnie strzeżonym jeziorem, nad którym panował całkowity zakaz łowienia ryb. Byłem tam jedyny, od początku istnienia tej wody, więc karpie były tak dzikie i dziewicze jak tylko można sobie to wyobrazić. Zakradłem się pewnego dnia z wędką i zauważyłem karpia w okolicach 12, może 13 kilogramów przekopującego dno jak kombajn. Schowałem się pod mostem skąd mogłem spróbować złowić tę rybę, bez obawy o bycie zauważonym.

2
To, że karpie zjadają twoją zenętę nie oznacza, że je złowisz.

Zanęciłem garścią kukurydzy z puszki w pobliżu karpia i delikatnie umieściłem zestaw z taką samą kukurydzą na włosie. Woda była krystalicznie czysta, więc widziałem dokładnie każdy ruch ryby i każde ziarno kukurydzy, którą zaczęła łapczywie połykać. W oczekiwaniu na branie serce waliło mi jak po przebiegnięciu maratonu i wiedziałem, że woda za chwilkę się zagotuje a ja będę holował kolejnego pięknego karpia. Żyłka podskakiwała od potrąceń ogonem i płetwami, a karp nic sobie z tego nie robił nie wyczuwając najmniejszego zagrożenia. Po kilku minutach drapałem się po głowie z rozdziawionymi ustami patrząc jak karp powolutku odpływa zostawiając za sobą tylko 3 ziarna kukurydzy z puszki… Te trzy ziarna, które były nawleczone na mój zestaw!

3
Przepiękny, prawie 20 kilogramowy lustrzeń złowiony na Amber Strawberry w lodowatej wodzie.

Zaryzykuj!

W obu przypadkach, o których przed chwilą napisałem być może użyłem niewłaściwego zestawu, ale to co chciałem podkreślić to to, że cwane karpie pływają zarówno w trudnych wodach komercyjnych jak i w całkowicie dzikich, nie obciążonych wędkarską presją. Ogólnie rzecz ujmując populacja ryb i dostępność naturalnego pokarmu odgrywa tu kluczową rolę. Moim zdaniem najtrudniejsze do złowienia są karpie w mocno zarybionych wodach, gdzie ryby dzień i noc, 24 godziny na dobę zjadają wędkarską zanętę nadziewając się na haki karpiarzy. Z każdy kolejnym ukłuciem karpie stają się ostrożniejsze i uczą się jak żerować, by ominąć niebezpieczeństwo.

To jedna z tych rzeczy, które staram się uświadomić młodym karpiarzom. Każdego roku przed młodzieżowymi mistrzostwami rozgrywanymi nad Linear w Oxfordshire dostaje wiele pytań odnośnie tego jak łowić na tym jeziorze. Zawsze powtarzam to samo, bądźcie wszechstronni i miejcie świadomość tego, że to, że nie macie brań może wynikać z faktu, że ryby czyszczą waszą zanętę.

Pojedyncze piśnięcia sygnalizatora, lekkie podskoczenia hangera, szczególnie zaraz po zarzuceniu zestawu, czy dorzuceniu świeżej porcji zanęty to klasyczne, oczywiste oznaki obecności ryb, a mimo to wciąż wielu ignoruje te sygnały, czekając na odjazdy. Ciężko jest odczytać, czy drgnięcie szczytówki to branie, czy zahaczenie o żyłkę, ale możecie mi wierzyć karpie nie są tak głupie jak wielu się to wydaje.

4
Im czystsza i płytsza woda, tym lepiej karpie widzą nasze zestawy.

Kiedyś powiedziałem, że karpie w obleganej, komercyjnej wodzie Brasenose są trudniejsze do złowienia niż te dzikiej Wraysbury, wielu karpiarzy się z tym nie zgodziło, ja jednak stoję murem za tym co powiedziałem. Chciałem przez to powiedzieć, że jeśli chodzi o świadomość wędkarskich zestawów, żyłek i przynęt karpie w Brasenose są dużo bardziej doświadczone i ostrożne, niż te w Wraysbury. Wraysbury ma z kolei masę zaczepów, naturalnego pokarmu i niewiele ryb, przez co jest ciężka w zupełnie inny sposób.

Rozwiązanie!

Jeden z moich kumpli, który jest przyponowym maniakiem święcie wierzy w to, że jeśli karpie czyszczą jego zanętę, to może rozwiązać ów problem dokonując zmian w zestawie końcowym. Całkowicie się z tym zgadzam, na każdą sytuacje jest idealny przypon, ale na pewno nie ma cudownego przyponu, który będzie działał zawsze i dla wszystkich! Czyszczenie zanęty jest więc zjawiskiem, którego nie da się uniknąć… Wystarczy spojrzeć na podwodne filmy ukazujące przypony zapinające jednego karpia, a nie działające na kilka innych, bez szwanku wyjadających zanętę z łowiska.

6

Nawet najgłupsze karpie mogą wyczyścić cię z zanęty.

Głęboko wierzę, że jeśli karp rozpozna w przynęcie zagrożenie, już więcej się do niej nie zbliży. Właśnie z tego powodu nie boję się często przerzucać zestawów, szczególnie na wodach poddanych dużej presji wędkarskiej. Im częściej karpie będą pobierać moją przynętę tym mam większą szanse na ich złowienie. Najtrudniejszą sprawą jest rozpoznanie kiedy istnieje faktyczna potrzeba przerzucenia zestawu, niestety po ponad 30 latach łowienia karpi wciąż nie potrafię w 100% tego określić. Po prostu rób to kiedy czujesz, że powinieneś mieć branie, a sygnalizator milczy.

Najgorszym błędem jaki można popełnić jest lekceważenie przeciwnika. Kiedy parę tygodni temu łowiłem na Węgrzech prawie sam się tego dopuściłem. Podczas kilku pierwszych dni wędkowania dostaliśmy potworną pogodę: zimne, kąśliwe wiatry i deszcz ze śniegiem. W ciągu 48 godzin nie miałem brania i dopiero po tym czasie zorientowałem się, że karpie mnie czyszczą z zanęty. Szczyt żerowania, jak poinformował nas właściciel miał miejsce z samego rana, ale mimo to przez dwa dni zwalałem poranne piśnięcia Sirenów na silny wiatr… Trzeciego dnia zdałem sobie sprawę, że to nie wiatr i od tego momentu łowiłem 2 lub 3 ryby dziennie zacinając po pierwszym piśnięciu sygnalizatora.

5
Pojedyńcze piśnięcie sygnalizatora i kolejny węgierski karp siedzi!

Odczytywanie znaków jest możliwe tylko wtedy gdy wiesz jak działa twój zestaw. Łowię w dokładnie taki sam sposób od wielu lat i mimo, że wiem, że nie zawsze jest to najlepszy zestaw, znam go tak dobrze, że wiem co oznacza każde piśnięcie, czy podskoczenie szczytówki. Jestem wielkim fanem łowienia na napięte żyłki, gdyż wiem o każdym ruchu jaki wykonuje mój zestaw, podczas gdy łowienie na luźne żyłki całkowicie odcina mnie od tego typu informacji.

8
Podaj karpiom coś, co uwielbiają, a będziesz miał więcej szans na branie.

Podsumowując, łowię wiele ryb w wodach o ogromnej populacji ryb i w wodach, w których pływa zaledwie kilka sztuk. I tu, i tu zdarzają się momenty kiedy nie wiem co zrobić i po prostu czekam, aż wszystko z czasem się ułoży, ale zdarzają się też momenty kiedy wiem, że czas na zmiany, bo karpie ewidentnie mnie rozgryzły. Piśnięcia sygnalizatora, podskoczenia hangera, czy szarpnięcia szczytówki nie dzieją się bez powodu i tylko zrozumienie tego, że nie koniecznie są wywoływane przez wiatr może przybliżyć nas do sukcesu.

Simon Crow


LEAVE A COMMENT

 •  

  Rafał Bartkowiak
 • 4 SCOPEX SQUID CULTURED HOOKBAITS
 • << Sty 2018 >>
  PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
 • Facebook IconNashTacklePolskaNashTacklePolska
  0,00 zł0 items