Stożkowy wygląd powietrznej pompy ciepła

Opublikowane przez nash w dniu

Piramida ta zawsze ma stałą objętość. Można poruszać dowolny wierzchołek podstawy, jednak nieuchronnie powoduje to zmiany geometrii piramidy. Brakuje nam czasu? Chcemy zachować pierwotnie ustalony koszt mozntażu pompy gruntowej, jakość i zakres? Nieuchronnie ryzyko projektowe wzrośnie, a tu już zadziałają dla odmiany prawa Murphy’ego: „Jeśli coś może pójść nie tak, na pewno pójdzie nie tak w najmniej oczekiwanym momencie” czy „Jeśli o czymś możesz zapomnieć z pewnością tak będzie” itd.

Natomiast jeśli ryzyko ma zostać na ustalonym poziomie, zmiana czasu nieuchronnie powinna spowodować również zmianę przynajmniej jednego parametru: kosztu, zakresu czy jakości. Z pewnością menedżerowie z duszą hazardzisty przynajmniej raz w życiu przeżyli przewrócenie się tej piramidy, gdy jednocześnie zmniejszyli czas i jakość oraz okroili koszt i zakres. Powstaje wtedy chwiejna piramida, o wątłej podstawie z niebotycznie wysokim wierzchołkiem. Jakiekolwiek zaburzenie w otoczeniu spowoduje przewrócenie piramidy.

Jedyne co wtedy zostaje, to przekuwanie spektakularnej porażki w spektakularny sukces: „Pomimo przeciwności losu, wielokrotnym przesunięciom w czasie, zwiększonym kosztom, przeciętnej jakości (o której nigdy się nie wspomina) i okrojonym zakresie, świętujemy kolejne oddanie owocu projektu, raz dla sponsora, raz dla kierownictwa organizacji, raz dla klienta, innym razem coś tam w prasie się dopisze”. Coś to chyba przypomina.